2025. május 1, csütörtök - Fülöp

Hírek

2022. Szeptember 01. 08:59, csütörtök | Világ
Forrás: Poitiers-i Egyetem • BG

Tudomány • Egy új kutatás szerint már hamarabb álltunk két lábra, mint azt eddig gondoltuk

Tudomány • Egy új kutatás szerint már hamarabb álltunk két lábra, mint azt eddig gondoltuk

Elődeinknél a két lábra állás már nem sokkal a szétválás után bekövetkezett - állítja a legújabb embertani felfedezés.

Emberi elődeink utoljára még 2020-ban szerepeltek többször híreinkben, akkor többek között arról írtunk, hogy kevésbé hasonlított ránk a homo erectus, mint azt eredetileg gondoltuk. Most egy jóval korábbi időszakra nyúltak vissza egy tanulmány készítői, kiemelve, hogy a két lábra állás már akkor végbemehetett.

A napokban a Nature magazin oldalán tették közzé friss anyagukat a Poitiers-i Egyetem kutatói, kifejtve az eddig elért eredményeket. Ebben arról olvashatunk, hogy a Csád területén 2001-ben beazonosított helyszínen további maradványokat (kar- és lábcsontokat) tanulmányoztak részletesen, a kapott adatokból pedig arra a következtetésre jutottak, hogy korai elődeink, a Sahelanthropus tchadensis fajba tartozó példányok, már két lábon töltötték idejük jelentős részét, a felszínen tehát így közlekedtek, bár még nem teljesen adták fel eredeti életmódjukat sem, vagyis a fákon, azok ágain még mindig viszonylag kényelmesen mozogtak. A kijelentés azért érdekes, mert ezen faj tagjai durván 7 millió évvel ezelőtt éltek a helyszínen, időben igencsak közel a csimpánz-ember szétváláshoz.

Mindenképpen fontos megemlíteni, hogy a két lábra állás folyamata és annak hozzávetőleges időpontja kapcsán nagyjából tucatnyi eltérő elmélet született már meg. A szakemberek tovább vitatkoznak erről, a most közzétett tanulmányban viszont kihangsúlyozzák, hogy a csontok alapos elemzése már ezen korai, 7 millió évvel ezelőtt időszakra utal. Egy másik, korábbi anyagban a szintén ott megtalált koponyát vizsgálták meg, ezt most követte a sorban a karok és lábak (combok) elemzése, amely egyben azt is elárulta a kutatóknak, hogy a szóban forgó elődeink a csimpánzoktól és gorilláktól eltérő módon, inkább erős fogással kapaszkodtak az ágakba, kisebb hangsúlyt helyezve magukra az ujjakra és lábujjakra. Ahogy említettük, az életmód még vegyes volt, viszont a két lábon való közlekedés már kihangsúlyozottabb lehetett.

A szakemberek több mint 20 különböző jellemzőt vizsgáltak meg, ennek alapján jelentették ki, hogy a két lábon járás már valószínűbbnek tűnik.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 25. 13:55, péntek | Világ

Lavrov: Oroszország kész a háborút lezáró megállapodásra

Lavrov megjegyezte, hogy egyetért Donald Trump amerikai elnök legutóbbi kijelentésével, miszerint megállapodásra lehet jutni, ha mindkét fél hajlandó erre.

2025. Április 24. 15:09, csütörtök | Világ

Pakisztán lezárja a határokat és a légteret India előtt

Az indiai diplomáciai tárca is azt tanácsolta állampolgárainak, hogy ne utazzanak Pakisztánba.

2025. Április 23. 14:20, szerda | Világ

Ezen a napon: Április 23.

Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek a mai napon történtek a történelemben.

2025. Április 22. 14:31, kedd | Világ

Vatikán: Szombaton lesz Ferenc pápa temetése

A temetést megelőző este a pápa arcára fehér kendőt terítenek. A koporsó belsejébe a pápasága alatt vert érméket tartalmazó erszényt helyeznek, valamint egy dokumentumot a pápaságáról.