Hírek
2022. Január 17. 13:53, hétfő |
Világ
Forrás: BBC / Youtube - Tízes lista
Tudomány: az űrutazásnak nem csupán technológiai akadályai vannak

Egy kanadai tudósok által készített kutatás során kiderült, hogy az emberi vörösvérsejtek gyorsabban pusztulnak a világűrben, mint a Földön.
A kutatók azt vizsgálták, miért vérszegényebbek az űrutazásból visszatért asztronauták. Az úgynevezett űrvérszegénységet azóta ismeri az orvostudomány, hogy az első missziók visszatértek a Földre, azonban a pontos okai tisztázatlanok. Az Ottawai Egyetem 14 űrhajóssal végzett kutatást a Nemzetközi Űrállomáson eltöltött hat hónap után. A misszió alatt vett vér- és lélegzetminták segítségével meg tudták mérni a vörösvérsejt-veszteséget. Ezek a sejtek szállítják az oxigént a tüdőből a test többi részébe, így kulcsfontosságúak az élethez.
"Az űrbe érkezéskor az asztronauták több vörösvérsejtje pusztult el, és ez folytatódott az utazás teljes időtartama alatt" - mondta el Guy Trudel orvos, a kutatás vezetője. A súlytalanság miatt az űrben ez nem jelentett gondot, azonban visszatérve, az űrhajósoknak csökkent a csonttömege és az izomereje. Az űrben másodpercenként hárommillió vörösvérsejt pusztul el, a Földön ezzel szemben csak kétmillió. Szerencsére a szervezet kompenzálja a veszteséget, másképp nagyon betegek lennének az asztronauták odafönt. Azt azonban nem tudják a kutatók, mennyi ideig képes az emberi szervezet az állandó önjavításra, különösen, ha hosszú küldetésen vannak az űrhajósok.
A gravitációba való visszatérés után sem volt gyors a gyógyulásuk, még egy évvel később is nagyobb arányban pusztultak a vörösvérsejtjeik. Ennek ellenére normálisan tudtak élni. Mind a nőket, mind a férfiakat egyformán érintette a probléma - közölték. Trudel szerint az űrutazás miatti vérszegénység hasonlít ahhoz, amin - többek között a koronavírus okozta Covid-19 miatt - hónapokat intenzív ellátásban töltő páciensek élnek át. A vérszegénység a későbbi testmozgást és a gyógyulást is akadályozza.
Az ottawai kutatók Nature Medicine-ben megjelent eredményeikből az is következhet, hogy a távoli bolygókra utazó emberek étrendjébe több vasat, szükség szerint több kalóriát kell beépíteni. A vérszegénység által okozott betegségek szűrése is fontos lehet, mielőtt az asztronauták elindulnának az űrbe, a Holdra, a Marsra és az annál is távolabbi égitestekre.
Az űrutazás biológiai és anatómiai veszélyeiről a Tízes lista nevű YouTube-csatorna készített részletes összefoglalót.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 25. 13:55, péntek | Világ
Lavrov: Oroszország kész a háborút lezáró megállapodásra
Lavrov megjegyezte, hogy egyetért Donald Trump amerikai elnök legutóbbi kijelentésével, miszerint megállapodásra lehet jutni, ha mindkét fél hajlandó erre.
2025. Április 24. 15:09, csütörtök | Világ
Pakisztán lezárja a határokat és a légteret India előtt
Az indiai diplomáciai tárca is azt tanácsolta állampolgárainak, hogy ne utazzanak Pakisztánba.
2025. Április 23. 14:20, szerda | Világ
Ezen a napon: Április 23.
Ezen a napon rovatunk mai epizódjában ismét bemutatunk néhány jeles eseményt, amelyek a mai napon történtek a történelemben.
2025. Április 22. 14:31, kedd | Világ
Vatikán: Szombaton lesz Ferenc pápa temetése
A temetést megelőző este a pápa arcára fehér kendőt terítenek. A koporsó belsejébe a pápasága alatt vert érméket tartalmazó erszényt helyeznek, valamint egy dokumentumot a pápaságáról.