Hírek
2020. Július 22. 20:00, szerda |
Életmód
Forrás: sme.sk
Emelkedik az átlagéletkor, de Nyugathoz képest sehol sem vagyunk

Emelkedett az átlagéletkor a közép- és kelet-európai országokban. A társadalom elöregedése, alacsony hangsúly a megelőzésen, egészségügyi dolgozók és digitalizáció hiánya azonban jelentős problémát okozhat a jövőben.
Az Erste Group elemzői szerint Szlovákia és a térség többi országa az egészségügy terén fontos kihívásokkal néz szembe a következő években.
Az egyik legfontosabb feladatnak a visszafordítható betegségek megelőzését tartják. „Míg Franciaországban vagy Németországban 50 évesen az ember elvárhatja, hogy még 20 évig fog egészségesen élni, a közép- és kelet-európai országokban 50 év felett már csak 17 év körül mozog az egészséges évek száma. Szlovákiában és Lengyelországban 50 után mindössze 12 év a várható egészséges időszak”.
Habár ezekben az országokban is emelkedés figyelhető meg az átlagéletkor terén, még mindig elmarad a nyugati országoktól.
Az azonban tévedés, hogy az egészségesen eltöltött évek száma kizárólag az adott ország egészségügyi ellátásra irányuló kiadásaitól függ. „A közép- és kelet-európai országokban sokkal magasabb a rák és érrendszeri megbetegedés okozta halálesetek száma. Sok esetben elkerülhető lenne a legrosszabb, hatékony kezeléssel meg lehetne előzni a halálesetek egy részét, ha korai stádiumban kezdenék a gyógyítást. Sok életet meg lehetne menteni, ha javulna a betegségek megelőzése, például intenzívebb tesztelések bevezetésével – állítják az elemzők.
A térség sajátosságai között említik a túlzott alkoholfogyasztást és dohányzást, illetve alacsony szintű prevenciót. „Ezen rossz szokások kiküszöbölése, magasabb oltási arányok, digitalizáció, a fiatal orvosok jobb motiválása, hogy ne utazzanak külföldre – elengedhetetlen feltételei az egészségügyi ellátás minőségének javulásához és az egészségesen eltöltött évek számának növekedéséhez.
A finanszírozás nem az egyetlen meghatározó tényező az egészségügyi ellátás szempontjából, de a közép- és kelet-európai országok nagyon elmaradnak az EU többi tagországától. Az uniós átlaghoz képest 2017-ben a GDP 2-4 százalékával alacsonyabb összeget fektettek például a visegrádi országok az egészségügyi ellátás támogatására.
A szakértők szerint a jövőben rendkívül fontos lesz a digitalizáció szerepe, amely tehermentesítheti a roskadozó egészségügyi rendszert.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 25. 14:18, péntek | Kzélet
A miniszterelnök elismerte a tranzakciós adó módosításának lehetőségét
A belföldi gazdaság növekedését illetően úgy vélekedett, hogy az eddig a belföldi fogyasztás által vezérelt gazdasági növekedést a beruházások által vezérelt gazdasági növekedésnek kell felváltania.
2025. Április 25. 13:55, péntek | Világ
Lavrov: Oroszország kész a háborút lezáró megállapodásra
Lavrov megjegyezte, hogy egyetért Donald Trump amerikai elnök legutóbbi kijelentésével, miszerint megállapodásra lehet jutni, ha mindkét fél hajlandó erre.
2025. Április 24. 15:29, csütörtök | Sport
13 év után elköszön Jamie Vardy-tól a Leicester
Vardy 2012-ben igazolt a Leicesterhez a Fleetwoodtól.
2025. Április 24. 15:09, csütörtök | Világ
Pakisztán lezárja a határokat és a légteret India előtt
Az indiai diplomáciai tárca is azt tanácsolta állampolgárainak, hogy ne utazzanak Pakisztánba.