A futball eredetével kapcsolatban nincs egyértelműen elfogadott történeti elbeszélés vagy kitalált személy, azonban általában elfogadott, hogy a modern futball játékának fejlődése Angliában történt a 19. században.

A mai játék szabályait az angol labdarúgó-szövetség (The Football Association) dolgozta ki 1863-ban, azonban a sport elődei és a korai változatai évezredekkel ezelőtt keletkeztek, és különböző országokban és kultúrákban alakultak ki.

Az európai futball története a 19. század végére nyúlik vissza, amikor a sport népszerűvé vált az Egyesült Királyságban. Az angol futball kulcsfontosságú szerepet játszott a sportág elterjedésében Európában és a világban.

Az első klubok a 19. század végén jöttek létre. A Genoa Cricket and Football Club, amelyet 1893-ban alapítottak Olaszországban, az egyik legrégebbi klub a világon. A svájci Lausanne Football and Cricket Club és a német SC Germania Hamburg is 1893-ban alakult. Az európai klubfutball azonban csak az 1950-es években indult el igazán.

Az európai futball történetének egyik legfontosabb pillanata az 1950-es évek elején történt. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) létrehozta a bajnokcsapatok Európa Kupáját, amely az európai klubfutball legfontosabb versenye lett. Az első BEK-et 1955-ben rendezték, és a Real Madrid nyerte meg.

Az első Európa-bajnokságot 1960-ban rendezték meg Franciaországban, ahol a Szovjetunió nyerte meg a tornát.

Az európai futball története során számos kulcsfigura jelent meg a sportágban. A labdarúgás egyik legnagyobb alakja Puskás Ferenc, aki a Real Madrid és a magyar válogatott sztárja volt az 1950-es években. Puskás hat Európa Kupát nyert a Real Madriddal, és 84 gólt lőtt a magyar válogatottban.

A sport egyik legmeghatározóbb alakja Johan Cruyff volt, aki az 1970-es években a holland válogatott és a Barcelona sztárja volt. Cruyff háromszor nyerte meg az Európa Kupát a Barcelonával és a holland válogatottal 1974-ben bejutottak a vb-döntőbe.

A foci következő nagy alakja Franz Beckenbauer volt, aki a Bayern München és a német válogatott sztárja volt az 1970-es években. Beckenbauer két Európa Kupáig jutott a Bayernnel, és győzelemre vezette a német válogatottat az 1974-es világbajnokságon.

Az európai futball történetének egyik legnagyobb edzője Sir Alex Ferguson, aki 26 éven át vezette a Manchester Unitedet, és 13 Premier League címet nyert a csapattal. Ferguson háromszor nyerte meg a legrangosabb európai klubversenyt a vörös ördögökkel.

A legnagyobb változás a sportágban az 1990-es években következett be. Az európai klubfutball modernizációja az UEFA (Európai Labdarúgó Szövetség) által vezetett reformokkal kezdődött, amelyek az Európa Kupa átalakításához vezettek. Az új névvel keresztelt UEFA Bajnokok Ligáját már átalakított, több körös formátumban játszották a csapatok.

Az UEFA Bajnokok Ligája a világ egyik legjobban fizetett versenye lett, és az európai klubok legjobbjai között a legmagasabb presztízsnek örvend. Az UEFA Bajnokok Ligája ma is az európai futball legfontosabb eseményei közé tartozik, ahol számos nagy múltú klub és futballsztár lép pályára.

Az európai futball jelenlegi helyzete igen dinamikus. Az UEFA Bajnokok Ligája mellett számos más európai klubverseny is létezik, például az UEFA Európa Liga és az UEFA Konferencia Liga.
A technológiai fejlődés is megjelent, és ma már számos ilyen megoldás segíti a játékvezetőket a döntéshozatalban. Az UEFA számos innovatív technológiát vezetett be az utóbbi években, például a gólvonal-technológiát és a videóbírót (VAR).

A futballban nagy szerepet játszik a csapatok gazdasági helyzete is. Az európai klubok közötti átigazolási díjak rekord magasságokba emelkedtek az utóbbi években, és számos klub hatalmas összegeket költ a játékosok megszerzésére. A gazdasági verseny azonban nem csak az átigazolási díjakra korlátozódik, hanem a stadionépítésekre, a marketingre és a médiajogokra is kiterjed.

Az európai futball jövője továbbra is nagyon ígéretesnek tűnik. A klubok közötti verseny fokozódik, és egyre több sztárjátékos választja az európai klubokat a játékuk színvonala és a gazdasági lehetőségek miatt.

A sportág ma az egyik legnépszerűbb és legfontosabb tevékenységek közé tartozik az egész világon. Az európai futballnak a jövőben is meg kell találnia az egyensúlyt a tradíciók és az innovációk között, illetve a versenyszellem, a gazdasági lehetőségek és a sportág integritása között, hogy továbbra is a legmagasabb színvonalon maradhasson.